Archive for April, 2012

Jak odetkać rury? – nieskomplikowany poradnik

Sunday, April 29th, 2012

W życiu bywa tak, że w najmniej spodziewanych przypadkach, musimy skorzystać z usług osób, którzy mają konkretny fach w rękach. Dotyczy to szczególnie tak ciekawych zawodów jak hydraulik czy elektryk. Często panowie, jako głowa rodziny pragną pokazać swoim żonkom, że jednak dadzą radę z naprawą kiepskiej rury, czy przetkają system kanalizacyjny.
Niestety, po takich akcjach jest niestety gorzej. Jednakże nie powinniśmy się załamywać, gdyż przetkanie zatkanego sedesu nie musi być jakoś wyjątkowo skomplikowane.null
Jako iż każda sytuacja jest inna, to powinniśmy przede wszystkim przystąpić do działania niezwykle energicznie, gdyż nie muszę tłumaczyć co oznacza zatkana toaleta.
Pierwszy etap, to trzeźwa ocena sytuacji. W tym celu korzystamy z jakże popularnych produktów do przetykania rur, jak choćby Kret. Postępujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu, po czym pozostaje nam zaczekać. Uważajmy przede wszystkim na kontakt z owym preparatem, gdyż złe stosowanie może spowodować, że będziemy zmuszeni do odwiedzin lekarza, a nawet możemy wylądować w szpitalu. Musimy również uważać, aby preparat nie dostał się ręce dziecka.
Jeżeli po określonym czasie woda wciąż się zbiera, to przechodzimy do trudniejszego etapu. W tym celu potrzebny będzie specjalistyczny drut. Ów drut zakupimy w każdym sklepie hydraulicznym, czy choćby w miejscach takich jak hipermarkety budowlane.
Praca z tego typu urządzeniem jest niezwykle skomplikowana, a przede wszystkim ciężka. Dodatkowo atrakcje zapachowe na pewno nie będą dla nas zbyt przyjemne. W skrócie mówiąc, będzie to krecia robota.
Jeżeli jednak praca z owym drutem, nie pomoże nam w ogarnięciu naszej toalety, jeżeli dalej nie będziemy mogli z niej skorzystać, to niestety musimy zdecydować się na wezwanie specjalisty, który zajmie się sprawą. Tutaj jednak należy wiedzieć, iż nie każdy hydraulik podejmie się owej akcji.
Na pewno możemy polecić fachową pomoc, fachowe usługi specjalisty typu hydraulik Wrocław http://hydraulicy.manifo.com

Choroby kości, najważniejsze informacje

Monday, April 23rd, 2012

nullPopularny ?ból krzyża? dotyka większości społeczeństwa, a jego częstość wzrasta wraz z wiekiem. Niestety ten banalny z pozoru objaw może sygnalizować początek wielu chorób, które nieleczone mogą powodować mnóstwo poważnych konsekwencji. Co więc robić, kiedy ten uciążliwy objaw pojawi się? Bagatelizować czy biec od razu do specjalisty?
Wszystko zależy od sytuacji poprzedzających wystąpienie bólu. Jeśli dolegliwości mają małe natężenie i pojawiają się stopniowo, to można zrezygnować z natychmiastowej diagnostyki. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyczynę stanowią zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Leczenie ogranicza się wyłącznie do rehabilitacji oraz przyjmowania leków z grupy NLPZ. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli dolegliwości bólowe wystąpiły nagle, po szarpnięciu przedmiotu, uniesieniu czegoś ciężkiego. Prawdopodobną przyczyną w tym wypadku jest przesunięciu dysku (dyskopatia) i ucisk na nerwy rdzeniowe tworzące dalej nerw kulszowy. Ból zazwyczaj promieniuje wzdłuż kończyny dolnej, objaw Lasequa jest dodatni, a objawy utrudniają nawet chodzenie. W czasie diagnostyki wykonuje się standardowe zdjęcie rtg odcinka L-S kręgosłupa oraz w razie potrzeby MRI kręgosłupa. Standardowe leczenie farmakologiczne obejmuje leki z grupy NLPZ oraz miorelaksacyjnych. W skrajnych przypadkach konieczna jest interwencja neurochirurga.
Ból okolicy lędźwiowej kręgosłupa nie zawsze oznacza chorobę kości. Niestety należy mieć świadomość, że może on świadczyć o chorobach narządów miąższowych znajdujących się w tej okolicy. Najczęstszą przyczyną jest odmiedniczkowe zapalenie nerek, które charakteryzuje się dodatnim objawem Goldflama, czyli dyskomfortem podczas wstrząsania w w/w miejscu. Aby stwierdzić OZN wystarczy wykonać badanie ogólne moczu, morfologię oraz usg jamy brzusznej. Leczenie obejmuje antybiotykoterapię oraz leki przeciwbólowe.

Niestety ból krzyża może być objawem znacznie gorzej rokujących chorób. Jeśli wykluczymy te najczęstsze ? zwyrodnienia oraz rwę należy zacząć myśleć o znacznie poważniejszych, czyli guzach okolicy rdzenia, szpiczaku oraz przerzutach do kręgosłupa. Aby stwierdzić te pierwsze należy wykonać TK lub MRI ? masa patologiczna może sugerować patologiczny rozrost tkanki nowotworowej. Szpiczak będzie się charakteryzował zmianami w badaniach laboratoryjnych oraz ogniskami osteolizy w kościach płaskich i trzonach kręgów. Przerzuty do kręgosłupa, najczęściej w przebiegu raka prostaty, charakteryzują się zmianami nie tylko w kościach kręgosłupa, ale także w miednicy, mostku i żebrach. Diagnostykę przeprowadza się za pomocą scyntygrafii.
nullBól krzyża może być objawem wielu, czasem bardzo ciężkich chorób. Gdy się pojawia nie można zakładać jednak najgorszego. Należy spróbować pomóc sobie dostępnymi środkami. Jeśli po 2-3 dniach objawy nie ustąpią, wtedy trzeba niezwłocznie udać się do lekarza rodzinnego. On jako ten, który zna nas najlepiej pokieruje w odpowiedni sposób zarówno diagnostyką jak i dalszym leczeniem.